داربست معلق که در ایران با نام کلایمر شناخته میشود، دارای استاندارد های تدوین شده بین المللی است که تولید کنندگان ملزم به رعایت آنها هستند، این استاندارد ها ابعاد مختلفی مانند، کیفیت، امنیت و کارایی را در بر میگیرند، که تولید و طراحی آنها بسیار حائز اهمیت است، تمامی تولید کنندگان و ارائه دهندگان خدمات اجاره کلایمر باید الزامات بین المللی و استاندارد های تدوین شده مانند استاندارد های EN 1808 و استاندارد CE را رعایت کنند، به دلیل حساسیت بالای این دستگاه پیش از خرید یا اجاره آنها حتما به استاندارد ها توجه کنید، اما سوالی که بسیاری از افراد مطرح میکنند این است که آیا استاندارد های این دستگاه در ایران تدوین شده اند؟

 

استاندارد های کلایمر در ایران

 

خیر متاسفانه در ایران استانداردی برای این محصول تدوین نشده است و معیار های استاندارد این دستگاه در ایران همان استاندارد های بین المللی است که در کشور های اروپایی تدوین شده اند، البته این استاندارد ها شامل موارد سخت گیرانه ای هستند که رعایت آنها کمک قابل توجهی به بالا رفتن امنیت و کارایی این دستگاه ها و کاهش خطرات جانی و مالی ناشی از سقوط این دستگاه ها میکند.

همچنین تقریبا تمام محصولات ارائه شده در این صنعت وارداتی هستند و یا تنها در ایران مونتاژ شده اند، به همین دلیل بیشتر استاندارد ها مربوط به کشور های سازنده این محصول هستند.

اما به این دلیل که در ایران هنوز بسیاری از افراد از تکنولوژی استفاده نمیکنند و کلایمر هنور جایگاه خود را در ایران نیافته است، مراکز مختلف هم تمایل زیادی به تدوین استانداردهای امنیتی و کیفیتی آن نشان نداده اند.

البته برخی از شرکت های تولید کننده دست به تدوین استاندارد هایی برای برای این دستگاه زده اند که امیدواریم شرکت ها و ارائه دهندگان این دستگاه با رعایت آنها به بهبود کارایی این دستگاه کمک کنند.

4.5/5 (2 Reviews)