در مشاغل ساحتمانی و صنعتی به هر کاری که برای انجام آن نیاز به کار روی ارتفاع بیشتر از 2 متر باشد، کار روی ارتفاع گفته میشود. در صورت عدم رعایت اصول و نکات ایمنی کار در ارتفاع، پیامد های زیادی برای کاربران در پی خواهد داشت. در این نوشته برخی از این نکات را بررسی میکنیم.

اصول و نکات ایمنی کار در ارتفاع

1-در شرایط جوی نامساعد مانند زمان وقوع بادهای شدید بیشتر از 40 کیلومتر در ساعت کار در ارتفاع ممنوع است و کار کردن در این شرایط ممکن است باعث بروز خطرات زیادی شود.

2-کار روی داربست های فلزی یا کلایمر که از بخش های فلزی تشکیل شده است در زمان وقوع رعد و برق های شدید به دلیل احتمال برق گرفتگی ممنوع است.

3- در هنگام کار در مجاورت خطوط برق باید اقدامات احتیاطی لازم رعایت شود.

4- در هنگام بارندگی هر گونه فعلایت با تجهیزات برقی ممنوع است و در صورت رعایت نکردن ممکن است خطرات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

5-دید کاربرانی که قصد کار در ارتفاع را دارند باید مناسب باشد و درصورت اشکال در بینایی باید با مراجعه به پزشک عینک دریافت کنند.

برخی از مواردی را که در هنگام کار در ارتفاع باید رعایت کرد را بررسی کردیم در صورت رعایت نکردن هر یک از آنها و عدم رعایت اصول ایمنی کار در ارتفاع ممکن است حوادت غیر مترقبه پیش بیاید.

اما پس از رعایت مقدمات کار روی ارتفاع نیاز به آموزش برخی نکات به کاربران است. یکی از این نکات حفظ آرامش و عدم عجله در حین کار انجام کار است. دستپاچگی و عدم آرامش در حین کار روی ارتفاع میتواند باعث صدمه دیدن فرد شود.

پیش از شروع به کار روی پروژه باید از سالم بودن تجهیرات اطمینان کسب کرد و از تجهیزات ایمنی مانند کلاه، کمربند ایمنی، دستکش ایمنی و طناب های محافظ استفاده کرد. در مقاله تجهیزات ایمنی لازم برای کار روی کلایمر این موارد را بررسی کرده ایم.

4/5 (1 Review)