به طور کلی بالابر وسیله ای است که دسترسی به مکان های مرتفع بلند و غیر قابل دسترس را برای کاربران و تجهیزات آنها فراهم میکند، دستگاه بالابر به دلیل تنوع کاربری که دارد انواع مختلفی هم دارد، از آنها در کارهای ساختمانی، ماشین های آتش نشانی و امداد استفاده میشود.

 

انواع بالابرهای مفصلی

ارتفاع کاری در این دستگاه متفاوت است و هر یک با توجه به کاربردی که دارند قابلیت جابه جایی تا ارتفاع خاصی را دارند.
گاهی اسن دستگاه با جرتقیل هم اشتباه گرفته میشود، با استفاده از جرثقیل نمیتوان به شکل همزمان چند نفر را به همراه تجهیزاتی که بهمراه دارند جابه جا کرد.

طی سال های اخیر و فراگیر شدن استفاده از بالابر ها شرکت هایی مانند شرکت برق برای اتصال خصوط برق فشار قوی و دسترسی به آنها از این دستگاه استفاده میکند.
همچنین در تمامی مراکز امداد و آتش نشانی از دستگاه کلایمر برای دسترسی به ارتفاع بالا یا دسترسی به منجره های ساختمان در مواقع اضطراری استفاده میشود.
نحوه حرکت بالابرهای سایر
بالابر سیار برای حرکت از پیستون ها یا ججک های هیدورلیکی استفاده میکند تا بتواند نیروی مورد نیاز برای جابه جایی را فراهم کند، نیروی لازم برای حرکت دادن این موتور به وسیله موتور بنزینی، برقی یا دیزلی تامین میشود، مدل های برقی این دستگاه برای انجام عملیات های داخلی ساختمان و محیط های بسته بکار میرود.

بالابرهای پشت خودرویی

از آنجایی که بالابر های پشت خودرویی شباهت بسیار زیادی به جرثقیل ها دارند بسیاری افراد آنها را باهم اشتباه میگیرند، به این دلیل که بازوی جرثقیل هم مانند بالابرهای پشت خودرویی مفصلی است و از جک برای باز شدن استفاده میکند..
اما بالابر پشت خورویی سبک تر از جرثقیل است و به منظور کارهای مختلفی میتوان از آن استفاده کرد، کاربردهایی مانند دسترسی به تیر های چراغ برق یا چیدن میوه های باغ را نمیتوان به وسیله جرثقیل انجام داد.

بالابر های صنعتی

بالابرهای صنعتی هم نوع خاصی از بالابرهای مفصلی هستند با این تفاوت که با استفاده از مکانیزم های تلسکوپی باز میشوند و ارتفاع دسترسی بالاتر در مقایسه با سایر انواع بالابر دارند، با استفاده از برخی از این بالابرهای تلسکوپی میتوان حتی تا ارتفاع 100 متر هم دسترسی داشت.

5/5 (1 Review)