در هنگام طراحی و ساخت کلایمر از سازه هایی برای تحمل وزن آن استفاده شده است، استفاده از سازه های نگهدارنده یکی از بخش های استاندارد بین المللی این دستگاه ها است و در افزایش ایمنی آنها نقش پررنگی دارد. این بخش عموما به شکل پرتابل طراحی میشود با استفاده از وزنه های تعادلی که در آن به کار رفته است میتواند وزن دستگاه را تخمل نماید. در این نوشته انواع مختلف این سازه را که در استفاندارد en1808 آمده است را تشریح میکنیم.

سازه های نگهدارنده کلایمر
سازه نگهدارنده تلسکوپی

این مدل یکی از انواع پرکاربرد در طراحی و استفاده از این دستگاه است. از این مدل در پرژه های با مساحت زیاد استفاده میشود. در ساخت این ساره ها از وزنه های چدنی و بتنی استفادخ میشود تا بتواند وزن کابین کعلق دستگاه را در ارتفاع تحمل کند. در این نوع از سازه های مهارکننده از دو عدد سازه استفاده میشود و به شکل رگلاژ طراحی میشوند که در زمان استفاده بتوان طول آنها را تغییر داد. از ویژگی های مهم این سازه ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

1- وزنه های متعادل کننده این پایه ها حتما باید از جنس بتن و یا چدن ساخته باشد. وزن این وزنه ها در هنگام نصب دستگاه توسط کارشناسان طبق فرمول های مشخصی محاسبه میشود.

2- این سازه ها به شکلی ساخته شده اند که در حین استفاده بتوان طول انها را تغییر داد و با این کار فاصله ی مورد نیاز برای تعیین فاصله کابین و دیوار از آن استفاده کرد. همواره به این نکته توجه داشته باشید که عدم رعایت و طراحی اصولی در حین استفاده و نصب این دستگاه میتواند عواقب زیادی را در پی داشته باشد.

3- استفاده کردن از دو پایه نگهدارنده در جلوی سازه باعث میشود که بتواند وزن وارده بر دستگاه را تحمل کند.

سازه های مهار کننده کالسکه ای

از این سازه ها در زمان هایی استفاده میشود که انتقال کابین در بام ساختمان اهمیت داشته باشد. به همین دلیل هم این سازه ها به شکل کالسکه ای ساخته شده اند و مانند سازه قبلی در آنها از وزنه های متعادل سازی وزن بالابر استفاده شده است. در طراحی این نوع از ریل هایی در ساختمان استفاده میشود که عمومب به شکل ثابت در پروژه ها قرار میگیرند. و در انواع کلایمر های مونوریل مورد استفاده قرار میگیرند. در پروژه هایی که محدودیت ریل گذاری را دارند نمیتوان از این پروژه استفاده کرد. به ههمیندلیل قفب از اینکه اقدام به سفارش دستگاه کنید ار محدودیت های پروژه اطلاع کسب کنید.

سازه های گیره ای

در این نوع برخلاف انواع دیگر از وزنه های تعادلی استفاده نمیشود و تنها سازه را با استفاده از ابزار های مخصوص به جانپناه ساختمان و یا یک سازه محکم در بام ساختمان متصل میکنند. این سازه ها معمولا در کشور ما کاربرد زیادی ندارند به این دلیل که در پروژه هایی که در کشور ما انجام میشود معمولا جانپناه ها به شکل بتنی و مستحکم ساخته نمیشوند. ولی در کشورهای صنعتی استفاده از نوع کاربردهای زیادی دارد.

0/5 (0 Reviews)