دستگاه های کلایمر معمولا از نظر نوع طراحی، کاربری، امنیت و ظرفیت به انواع مختلفی تقسیم بندی میشوند. در این مقاله قصد داریم در مورد انواع مختلف کلایمر از نظر نوع طراحی صحبت کنیم.

در طراحی کلایمرها بخش های مختلفی برای این دستگاه در نظر گرفته میشود، سبد دستگاه، سیستم های امنیتی مختلف مانند ترمز های کمانی،لنتی و پاراشوت ، کابل های بکسلِ اصلی و امنیتی، کابین دستگاه و تابلو کنترل دستگاه از بخش های یک دستگاه کلایمر است.

دستگاه های بالابر نما به شکل پرتال یا مدولار طراحی میشوند، یعنی بخش های مختلف دستگاه جدا از هم ساخته میشوند و پس از انتقال به محل اجرای پروؤه با استفاده از پیچ و مهره به هم متصل میشوند، مونتاژ کردن این دستگاه بسیار ساده است و در مدت زمان کوتاهی میتوان آنها در محل پروژه نصب و مونتاژ کرد و همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، جای بسیار کمی را هم در محل اجرا پروژه اشغال میکند.

انواع کلایمر

پس از پایان پروژه هم به دلیل قابلیت خاص این دستگاه دمونتاژ کردن و خارج کردن آن از محل اجرای پروژه هم بسیار ساده است. و در مقایسه با داربست بسیار کارآمد تر و کم دردسر تر عمل میکند.

سیستم های بالابر نما بسته به وزن و ظرفیتی که قرار است جا به جا کنند در دو نوع برقی و مکانیکی هم ارائه میشوند، دستگه های دستی سرعت حرکت پایینی دارند و قادر نیستند وزن زیادی را جابه جا کنند و به دلیل سیستم های امنیتی کمتر نمیتوان آنها را در ارتفاع خیلی زیاد استفاده کرد. دستگاه های کلایمر دستی به این دلیل که باید وزن کمی داشته باشند تا بتوان با استفاده از نیروی دست کاربران آنها را جابه جا کرد، ظریف تر ساخته شده اند و از برخی از بخش های ایمنی در آنها صرف نظر شده است.

دستگاه کلایمر با بالابرهای معمولی از نظر طراحی تفاوت دارد، تفاوت این دو دستگاه این است که در دستگاه کلایمر موتور در داخل سبد نصب میشود و قابلیت کنترل از طریق تابلو کنترل را دارد اما در بالابرهای معمولی موتور دستگاه در بالای ساختمان قرار میگیرد و سیم بکسل را مجع میکند تا سبد دستگاه به بالای ساختمان انتقال پیدا کند.

دستگاه های بالابری که حرکت عمودی مستقیم دارند و موتور آنها در ارتفاع بالای ساختمان قرار دارد در ایران کاربرد بیشتری دارند.

5/5 (1 Review)