یکی از انواع بالابر ها ، بالابرهای عنکبوتی هستند، این دستگاه ها ظاهری خاص دارند و دارای یک چهارپایه استقرار روی زمین هستند و یک بالابر روی آن که برای جابه جایی کاربران مورد استفاده قرار میگیرد.

از آنجایی که این دستگاه ها بسیاز مستحکم هستند و فضای خیلی کمی را در پروژه اشغال میکنند، از آنها در طیف وسیعی از پروژه ها میتوان استفاده کرد.

از این دستگاه میتوان در مکان هایی که فضای کمی وجود دارد و قابلیت انعطاف دستگاه بالابر اهمیت دارد استفاده میشود. به عنوان مثال در مکان هایی که ورودی کوچکی دارند و عبور دستگاه های بالابر دیگر در آنها غیر ممکن است میتوان از این نوع استفاده کرد.

بالابر تلسکوپی
بالابر عنکبوتی انعطاف بالایی دارد و پی از جمع کردن آن فضای کمی را اشغال میکند. این دستگاه انتخاب مناسبی برای کارخانه ها و کارگاه های تولیدی است که نیاز به دسترسی به ارتفاع دارند.

این دستگاه ها وزن کمی دارند و به همین جهت فشاری کمی به سطح وارد میکنند و برای استفاده در سطح داخلی ساختمان ها بسیار مناسب هستند. و میتوان از آنها در سطوح حساس و آسیب پذیر استفاده کرد.

همچنین از بالابر عنکبوتی میتوان برای کار روی نمای خارجی ساختمان هم استفاده کرد، برای کار روی نما عموما از کلایمر و داربست های فلزی استفاده میشود.

نام دیگر این دستگاه، بالابر خودکششی است به این دلیل که پس از اینکه بازوهای مفصلی آنها را باز کنید به شکل قابل توجهی ارتفاع کاری افزایش میکند. این دستگاه ها قابلیت عبور از تمامی موانع را به دلیل عرض بسیار کمشان دارند.
در تمام مکان ها مانند، مکان های خاکی، زمین های چمن و حتی کار روی پله از آنها استفاده میشود.

این دستگاه ها به شکل الکترونیکی کار میکنند و به دلیل توزیع مناسب بار قدرت مانور بالایی هم دارند.

بالابر عنکبوتی برای کار روی شیب های تا 40 درجه مناسب است، در بالابر خودکششی از جک های جانبی استفاده شده است که قابلیت کار روی ارتفاع را فراهم میکند.

برخی ویژگی های بالابر عنکبوتی

1-قابلیت عبور از پله ها و سطوح شیب دار به صورت خودکششی
2- وزن پایین و قابلیت کار روی انواع سطوح آسیب پذیر
3- قابلیت کار به صورت مستقل و عدم نیاز به استفاده از دستگاه های دیگری مانندجرثقیل و لیفتراک
4- دسترسی به فضاهای مختلف مانند سطوح گنبدی و سطوح زاویه دار
5- ایمنی بالا و سهولت کار
6-استفاده از چرخ های ضد خش
7- سرعت بالای کاری، و قابلیت تنظیم سرعت
8- انعطاف بالا و جمع شدن به اندازه خیلی کوچک
9- استفاده از تکنولوژی های مختلف، هیربردی، دیزلی و الکتریکی

5/5 (1 Review)