بالابر وسیله ای است که برای بالا بردن کاربران و ابزار و تجهیزات کارشان استفاده میشود.از این وسیله گاهی به جای آسانسور و یا لیفتراک هم استفاده میشود که اشتباه است.

به طور کلی بالابر ها کاربرد یکسانی دارند اما در شکل ها و اندازه های مختلفی میتوان آنها را یافت. بالابر ها با توجه به شکل و اندازه ای که دارند کاربردهای مختلفی دارند و میتوان به وسیله انها به ارتفاع دسترسی داشت.

همچنین این دستگاه ها از مکانیزم خاصی برای حرکت استفاده میکنند که میتوان به شیوه هیدرولیکی، زنجیری، کابلی اشاره کرد.

هنگام استفاده از بالابر هیدرولیکی از روش هیدرولیک برای انتقال نیرو استفاده میشود.

روش کار آنها به این صورت است که توسط یک سیال تحت فشار نیروی لازم برای جابه جایی را تامین میکنند.

در روش زنجیری یا کابلی بالابر را به وسیله نیروی وینچ جابه جا میکنند. دستگاه کلایمر از دستگاه هایی است که نیرو را به توسط وینچ برقی یا دستی تامین می کند.

البته بالابر هیدرولیکی در مقایسه با سایر بالا بر ها قیمت بالاتری دارد. و به همین میزان هم کارایی و همچنین ایمنی آنها نیز بیشتری هم دارد.

بالابر چیست

انواع بالابر از نظر نحوه حرکت

بالابر ثابت

بالابرهای ثابت از انواع آنها هستند که در محل خودشان ثابت قرار میگیرند و نمیتوان آنها را به سادگی جابه جا کرد.
از این نوع بالابر ها میتوان در انبار های برای دسترسی به بخش های مختلف و یا در کارخانجات و داخل ساختمان ها استفاده می کرد.

بالابر های ثابت نوع آکاردئونی

این نوع ظاهری شبیه به آکاردئون یا قیچی دارد و به وسیله جک ها هیدرولیکی باز میشود، این نوع در مقایسه با انواع دیگر بالابرها اهمنیت و قدرت بالاتری دارد.

بالابر های ثابت زنجیری و کابلی

نیروی حرکت در این نوع بالابر به وسیله یک موتور یا وینچ کشنده بدست می آید. وینچ این قابلیت را دارد که بتواند کابل و زنجیر متصل به سبد بالابر را به وسیله انرژی الکتریکی یا نیروی مکانیکی جا به جا کند. این دستگاه ها هم امنیت بالایی دارد اما در مقایسه با بالابرهای هیدورلیکی امنیت کمتری دارند و به صورت مداوم باید آنها را بررسی کرد تا از بروز حوادث در آنها جلووگیری شود.

5/5 (2 Reviews)