داربست معلق یا همان دستگاه کلایمر یکی از تجهیزات وارداتی در صنعت ساختمان سازی است که به عنوان جایگزین داربست های فلزی از آن استفاده میشود.

 

مشخثه های فنی کلایمر

از انجایی که کار در پروژه های عمرانی مستقیما با جان کاربران در ارتباط است، امنیت کار در این پروژه ها بسیار اهمیت دارد و باید از تجهیزات ایمن جهت انجام پروژه های ساختمانی استفاده شود. تکنولوژی بالابرهای معلق یکی از ایمن ترین تجهیزات برای کار ساختمان است. اما به این دلیل که این دستگاه مدت زمان کمی است که واد کشور شده اند استفاده از آنها محدود است و تنها در برخی پروژه های گسترده از آنها استفاده میشود.

برای همین در این نوشته قصد داریم که مشخصات فنی این دستگاه را بررسی کنیم تا کارفرمایان با دید بازتری بتوانمد به انتخاب تجهیزات مناسب جهت کار روی ارتفاع بپردازند.

این دستگاه کاربردهای متنوعی دارد که در نوشته های قبلی برخی از آنها را بررسی کردیم. میتوان از این دستگاه در پروژه های مختلف عمرانی و کار در بخش های مختلفی مثل کارگاه ها، نیروگاه ها، سد سازی و پل سازی استفاده کرد.

این دستگاه ها انواع مختلفی دارند. اما مهمترین های آنها، کلایمر مکانیکی و الکترونیکی هستند. انواع مکانیکی با استفاده از نیروی دست کاربران حرکت میکنند و کاربران برای جابه جایی این دستگاه ها باید دسته های متصل به وینچ ها را بچرخانند تا نیرو محرکه لازم برای حرکت این دستگاه تامین شود. اما برخلاف این مدل، دستگاه های الکترونیکی با استفاده از نیروی برق حرکت میکنند و نیاز به هیچ گونه حرکت فیزیکی برای جابه جایی آنها نیست.

این دستگاه دارای بخش های مختلفی است که به شکل پرتال موجود هستند. یعنی برای استفاده از آنها باید، آنها را به هم متصل کرد. برای جابه جایی این دستگاه ها از وینچ های کشنده استفاده میشود و به دلیل کم شدن احتمال سقوط از ازتفاع و واژگونی در آنها از سیستم های امنیتی مختلفی است.

3.5/5 (2 Reviews)