بالابرنما یا کلایمر به وسیله ای گفته میشود که در حین ساخت ساختمان ها برای نماکاری به کار میرود، این وسیله به صورت موقت و دائم روی ساختمان نصب میشود، بالابرهای ثابت، مانند کلایمر مونوریل و بالابرهای موقت مانند بالابرهای برقی و مکانیکی.

این دستگاه ها ایمنی بالایی دارند و برای تامین امنیت آنها روی سیستم های امنیتی متفاوتی نصب شده است، سیستم های امنیتی مانند ترمز پاراشوت، قفل ایمنی ضد سقوط و.. که در زمان هایی که سرعت دستگاه بیشتر از حد معمول باشد و دستگاه احساس کند که در حال سقوط است عمل میکند و دستگاه را در ارتفاع روی سیم بکسل امنیتی قفل میکند تا از سقوط آن جلوگیری شود.

همانطور که گفته شد کلایمر را میتوان به دو نوع تقسیم بندی کرد، بالابر های موقت و بالابرهای ثابت.

از دستگاه های موقت تنها در زمان ساخت نمای ساختمان به جای داربست های فلزی استفاده میکنند از آنجایی که امنیت این دستگاه در مقایسه با داربست های فلزی خیلی بالاتر است، میتوان آنها را در ساختمان های بلند مرتبه مانند برج ها استفاده کرد.

 

تفاوت کلایمر دائم و موقت

از بالابرنما ثابت یا دائم در ساختمان های بلند مرتبه مانند برج ها برای تعمیرات و نگهداری و نماشویی ساختمان استفاده میشود. این دستگاه ها هم مانند دستگاه های موقت دارای پایه نگهدارنده و سبد حمل هستند، بالابر ثابت را باید طبق نقشه ساختمان طراحی کرد، معمولا دستگاه های موونوریل از این دسته هستند.

بالابرهای دائم را مخصوص به همان ساختمانی که قرار است روی آن نصب شوند طراحی میکنند تا بتوانند در همه جای ساختمان از آنها استفاده نمایند و نیازی نباشد پایه هاینگهدارنده آنها را هر بار تغییر دهند و جابه جا نمایند.

دستگاه های مونوریل دارای وینچ های برقی هستند که با قفل ایمنی و سیم های بکسل متصل میشوند، این دستگاه ها در مقابسه با نصب داربست اقتصادی تر هستند.

از آنجایی که این دستگاه با برق کار میکند، دارای سیستم فرود اضطراری است که اگر در حین قطع برق در حال استفاده از دستگاه بودید، لازم نیست تا وصل شدن مجدد برق روی ارتفاع بمانید.

5/5 (1 Review)