دستگاه کلایمر یا suspended scaffold که با نام های دیگری مانند بالابرنما، داربست معلق و قندوله هم شناخته میشود به دستگاهی گفته مبشود که برای کار روی نما و سطح خارجی ساختمان مورد استفاده قرار میگرید.

از بالابر نما میتوان به عنوان جایگزین مناسبی برای داربست فلزی ساخت و سازهای ساختمانی استفاده کرد.

استفاده از داربست های فلزی برای کارهای ساختمانی مشکلات متعددی دارد. امنیت پایین داربست نما و هزینه های بالای استفاده از آنها رفته رفته از محبوبیت آنها میکاهد. این در حالی است که استفاده از این دستگاه دیگر این مشکلات را ندارد.

داربست های معلق انواع گوناگونی دارند و با توجه به کارایی ای که دارند در طراحی آنها قطعات گوناگونی استفاده شده است.

آیا میتوان از دستگاه کلامیر به عنوان جایگزین داربست استفاده کرد؟
آیا قیمت کلایمر با قیمت داربست تفاوت زیادی دارد؟

آیا اجاره کلایمر با اجاره داربست ویژگی های یکسانی دارند؟
از نظر اشغال محوطه کاری داربست مناسب تر است یا بالابرنما؟
از نظر هزینه ، اجاره کدام یک صرفه اقتصادی بیشتری دارد؟

 

کلایمر

 

تاریخچه کلایمر

تاریخچه ساخت این دستگاه به زمان جنگ جهانی دوم باز میگردد، زمانی که ساخت ساختمان های بلند مرتبه برای سربز های المانی اهمیت یافته بود، در آن زمان معماران و طراحان به دنبال یافتن روشی بودند که به وسیله آن بتوانند سرعت ساخت و ساز را بالا ببرند. در آن زمان ایده پردازان شروع به استفاده از دستگاه هایی جایگزین داربست شدند تا به وسیله آن سریع تر ساختمان ها و مراکز نظامی خود را گسترش دهند.

در اواخر جنگ جهانی دوم طراحان موفق به ساخت نمونه ای از بالابرنما شدند و طی سال های بعدی استفاده آنها، دستگاه بهینه سازی شد و سیستم های امنیتی متفاوتی به آن اضافه شد.

به دلیل استفاده گسترده از این محصول و سرعت بالای آن پس از جنگ جهانی و ورود به بازار بسیار مورد توجه قرار گرفت و در صعنت ساختمان سازی، پل سازی و ساخت سازه های صنعتی از آنها استفاده شد. امروزه استفاده از این دستگاه رواج زیادی پیدا کرده است در اکثر کشور های جهان به جای استفاده از داربست های فلزی از کلایمر استفاده میشود.

 

استاندارد های کلایمر

متاسفانه در ایران هیچ گونه استانداری برای این دستگاه تعریف نشده است، اما تمامی شرکت های اراثه دهنده این دستگاه لازم است که از استاندارهای بین المللی تعریف شده برای آن پیروی کنند، از جمله استاندارهای آن، استاندارد EN 1808 و استاندارد CE اروپا هستند.

از آنجایی که استفاده از بالابرنما حساسیت بالایی دارد، رعایت تمام این استانداردها در هنگام استفاده از آن اهمیت بالایی دارد.

در استاندارد های یاد شده الزمات سختگیرانه ای برای استفاده از آنها تدوین شده است، در این استاندارد ها تمامی قطعات کلایمر مکانیکی و برقی مورد بررسی قرار گرفته اند و کلیه موارد ایمنی و طراحی آنها در این استاندارد ها شرح داده شده است.

 

تاریخچه کلایمر

نکاتی برای خرید کلایمر

همانطور که گفتیم استفاده از این دستگاه در سال های اخیر رواج زیادی پیدا کرده است و کارفرماها ترجیح میدهند که در پروژه های خود به جای استفاده از این داربست های نا امن از یک وسیله امن تر و سریع تر استفاده کنند.

 

دستگاه کلایمر

اعتبار و سوابق اجرایی فروشندگان

از آنجا که شرکت های زیادی در زمینه اجاره و خرید بالابر نما فعالیت دارند برای پی بردن به میزان اعتبار فروشنده لازم است که سوابق و اعتبار آن را مورد بررسی قرار دهید، تا با خرید کلایمر بی کیفیت و نا ایمن سالامت جانی کاربرانی که روی آن کار میکنند را به خطر نیاندازید.

سطح اجرایی و محصولات ارائه شده

حتما سلامت و اصالت دستگاهی که میخواهید خریداری کنید را مورد بررسی قرار دهید، در صورت عدم بررسی این مورد و بروز مشکلات، خسارت های مالی و جانی جبران ناپذیری را متحمل خواهید شد.

خدمات پس از فروش و گارانتی محصول

به این دلیل که سالم بودن قطعات مصرفی دستگاه مهم است به همین منظور مهم است که دستگاهی را خریداری کنید که خدمات پس از فروش خوبی داشته باشد و در صورت خرابی یکی از قطعاتش شرکت فروشنده کلایمر آن را تضمین و تعویض نماید.

در حال حاضر تضمین و گارانتی این محصول توسط بیمه ارائه داده میشود و بیمه افرادی را که روی دستگاه کار میکنند را تحت پوشش قرار میدهد.

 

ایمنی کلایمر در حین کار

بیش از 80 درصد از حوادث حین کار در پروژه های ساختمانی را سقوط از ارتفاع تشکیل میدهد، اتفاقات اینچنینی ضرر های جانی و مالی جبران ناپذیری برای کارفرمایان و اپراتور هایی که روی آنها کار میکنند به وجود خواهد آورد، به همین دلیل با این وجود که بالابرنما ایمنی بالایی دارد اما باز هم رعایت کردن نکات ایمنی در حین کار با آنها مهم و ضروری است. برخی از این نکات به شرح زیر هستند.

 

 

 

 1. استفاده از کمربند، کلاه و دستکش ایمنی در حین کار مهم و ضروری است.
 2.  حتما هر بار پیش از ایستفاده از این دستگاه لارم است که قطعات مختلف آن را چک کنید تا از سالم بودن آنها اطمنان کسب کنید، اگر هر یک از قطعات این دستگاه ها در حین کار مشکل داشته باشد باعث به وجود آمدن مشکلات در حین کار با دستگاه خواهد شد.
 3.  اپراتور هایی که قصد کار روی این دستگاه را دارند، نباید پیش از کار از داروهای خواب آور و آرام بخش که هوشیاری را مختل میکنند استفاده کنند.
 4.  اپراتور کلایمر باید با تمان مباحث تکنیکی و فنی کار با این دستگاه آشنایی کافی داشته باشد.
 5.  همه دستگاه های بالابر دارای ظرفیت مشخصی هستند، از حمل بار بیش از ظرفیت روی آنها جدا خودداری نمایید.
 6. در صورت احساس خطر یا شنیده شدن صداهای غیر معمول از این دستگاه، آن را متوقف نمایید.
 7. کار روی این دستگاه در شرایط جوی نامساعد مانند: تندباد های شدید و باد با سرعت بیش از 12 متر در ثانیه و باران های شدید توصیه نمیشود و بسار خطر ناک است.

 

مزیت های کلایمر

استفاده از بالابرنما مزایای بسیار زیادی دارد در ادامه این نوشته به برخی از مزایای استفاده از داربست نما در پروژه های ساختمانی اشاره میکنیم.

 

 

دسترسی آسان به بخش های مختلف ساختمان

زمانی که به جای استفاده از داربست معلق از داربست های فلزی استفاده میکنید نمیتوانید به سادگی به بخش های مختلف نما دسترسی داشته باشید، و برای جابه جایی روی داربست مدت زمان زیادی را صرف خواهید کرد. اما استفاده از این دستگاه این قابلیت را برای شما فراهم میکند که با سرعت بالا به تمام نقاط نما دسترسی داشته باشید.

ایمنی و امنیت بالای داربست معلق

مهم ترین نکته هنگام استفاده از این دستگاه امنیت بالای آن است، امنیت بالای این دستگاه باعث به وجود آمدن آسودگی خاطر در کاربران خواهد شد و باعث میشود که آنها بدون داشتن دغدغه امنیت کار خود را انجام دهند و کیفیت کار بالاتر برود.

نصب آسان

نصب این دستگاه ساده است و حتی پس از پایان پروژه میتوانید آن را جمع آوری کنید و در انبار قرار دهید تا در پروژه های بعدی هم از آن استفاده نمایید.

قیمت کلایمر

مقایسه نرخ اجاره داربست فلزی نما و کلایمر

اگر متراژ کل نمای ساختمان به صورت حدودی 7000 مترمربع فرض شود.

اجاره هر مترمربع داربست نما به طور ماهیانه 15/000هزینه خواهد داشت.

به طور کلی هزینه ماهانه اجاره داربست نما 105/000/000 ريال خواهد بود.

با توجه به اینکه به طور میانگین نماکاری یک ساختمان چیزی حدود 6 ماه زمان خواهد برد مبلغ اجاره داربست نما برای این مدت زمان 630/000/000 ريال محاسبه خواهد شد.

این میزان هزینه برابر است با خرید چند دستگاه بالابر نما، مزیت اینکار این است که دستگاه بالابر خریداری شده میتواند در چندین پروژه مورداستفاده قرار بگیرد و هم برای نگهداری و سرویس نما ساختمان باقی بماند اما در مقابل داربست نما در انتها کار از پروژه خارج شده و به شرکتی که از آن اجاره شده باز میگردد.

دستگاه های پرتابل که بتوانند طول 6 تا 7/5 متر داشته باشند حدود 600 تا 800 کیلوگرم ظرفیت دارد.

و میتوان از آنها در ساخت سازه ها و نمای ساختمان به عنوان جایگزینی ایده عال به عنوان جایگزین داربست استفاده کرد.

پس با این اوصاف میتوان نتیجه گرفت که خرید کلایمر پرتابل علاوه بر اینکه میتواند ایمنی کارگران را در ارتفاع بالا تضمین کند. سرعت عملیات را بالاتر برده و جای کمتری را هم در محوطه ساختمان اشغال میکند.

اجاره کلایمر جهت انجام کلیه امور اجرایی از قبیل:

 • سیمانکاری
 • نما شویی
 • سندبلاست
 • رنگ آمیزی
 • نصب نماهای شیشه‌ای
 • کامپوزیت پانل و …

بصورت اجاره ماهیانه در اختیار شرکتهای ساختمانی، پیمانکاران وبرجهای مرتفع قرار می گیرد و سرویس و خدمات جانبی آن در این شرکت توسط پرسنل مجرب ارائه می شود.

انواع داربست معلق

دستگاه های بالابر شرکت ما براساس نوع نصب بر روی نمای ساختمان بر شش دسته تقسیم می شوند .

 • پرتابل
 • ماشین روف
 • مونوریل
 • روف کار
 • با سازه پاراپت کلمپ
 • با سازه های خاص

دستگاه های فوق با استفاده از نیازهای کارفرما توسط کارشناسان شرکت عمران داتام انتخاب میشوند و مخصوص پروژه شما طراحی میشوند.

شرکت داتام کلایمر نمایندگی های متعددی در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی دارد.

از دیگر عواملی که روی قیمت کلایمر تاثیرگذار است، ظرفیت موتورها، طول پلتفرم در سیستم های پرتابل و متراژ ریل در سیستم  منوریل و همچنین میزان زیرسازی مورد نیاز در تمامی مدل ها به جز پرتابل است.

بنابراین جهت تصمیم گیری درست جهت انتخاب دستگاه و سیستم مناسب پروژه خود بهتر است اطلاعات پروژه خود را در اختیار کارشناسان مجرب شرکت ما قرار دهید تا شما را در زیمنه های فنی و ریالی و ارائه قیمت و اجاره کلایمر راهنمایی کنند .

4.7/5 (13 Reviews)