در گذشته به طور کانل کاربردهای دستگاه کلایمر را توضیح دادیم، همچنین بررسی کردیم که این دستگاه از چه نکات ایمنی ای پیروی میکند.

از آنجایی که این دستگاه به عنوان جایگزین مناسبی برای داربست نما استفاده میشود، در این مقاله به بررسی داربست و دستگاه کلایمر از نظر ایمنی و خطراتی که کاربران را تهدید میکند میپردازیم تا افرادی که قصد انتخاب و استفاده از آنها در پروژه های خود را دارند بتوانند تصمیم گیری درستی داشته باشند.

دستگاه کلایمر

دستگاه های بالابر را میتوان به عنوان جایگزینی مناسب برای انواع روش های دسترسی به ارتفاع برشمرد. این دستگاه از استانداردهای اجباری بین المللی و معتبر پیروی میکند. از جمله این استانداردها میتوان به استاندارد CE و EN اشاره کرد. این استانداردها به شکل سختگیرانه ای تمامی بخش های این دستگاه را شامل میشوند و در صورتی که دستگاه بالابر را از مراکز معتبر اجاره کرده باشید با خیال آسوده و بدون هیچ گونه مشکلی میتوانید به استفاده از آن بپردازید. البته لازم به ذکر است که برخی افراد سودجو دست به ساخت دستگاه های غیر استاندارد و بدون در نظر گرفتن موارد ایمنی میکنند.

علاوه بر اینکه در ساخت این دستگاه از استانداردهای بین المللی استفاده شده است . آیین نامه هایی هم برای استفاده از آنها تدوین شده است.

طبق آیین نامه های کار تمامی افرادی قصد استفلذه از کلایمر در ارتفاع را دارند باید الزامات ایمنی را رعایت نمایند. از جمله این الزامات میتوان به استفاده از کمربند ایمنی و طناب های ایمنی جهت جلوگیری از سقوط، کلاه ایمنی و دستکش استفاده کرد.

مقایسه داربست و کلایمر

داربست

داربست به ساختاری گفته میشود که شامل میله ها و اتصالاتی است که در زمان دسترسی به بنا مورد بررسی قرار میگیرند.
استفاده از داربست در ارتفاعات میتواند مشکلاتی برای کاربران ایجاد نماید. یکی از آنها سقوط فرد ار روی ارتفاع به دلیل فقدان تعادل و سر خوردن است.

 

داربست

از آنجا که داربست ها فلزی هستند و گاهی برای برق کشی از آنها استفاده میشود ممکن است باعث برق گرفتگی شوند.
امکان اتصال بد و تخته گذاری اشتباه روی آن میتواند باعث سقوط کاربر شود.

5/5 (1 Review)