تشریح استاندارد کلایمر پرتابل (بالابرنما)

کلایمر (بالابرنما)  به دستگاهی گفته میشود که از آن برای دسترسی به ازتفاعات ساختمان ها و مجتمع ها استفاده میشود، این دستگاه این قابلیت را دارد که بتواند یک نفر و تجهیزاتت مورد نیازش را روی ارتفاع حمل کند. به همین دلیل استاندارد های حمل این قطعات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کلایمرها از استانداردهای بین المللی پیروی می کنند.استانداردهای بین المللی در طراحی این وسیله بسیار سخت گیرانه وضع شده است. به همین دلیل تمامی شرکت هایی که قصد تولید دستگاه را دارند نیاز است که تمامی موارد ایمنی را رعایت کنند.

دستگاه را میتوان به طور کلی در دو دسته  کلایمرهای پرتابل به دو دسته کلایمر پرتابل برقی و کلایمر پرتابل دستی دسته بندی کرد. کلیه استانداردهایی که برای ساخت این محصول لازم است که عایت شود در این استانداردها تشریح شده است. تمام سازندگان کلایمر پرتابل باید حداقل های لازم را برای ساخت این دستگاه مدنظر قرار دهند.

پرکاربردترین دستگاه های کلایمر که در استاندارد EN 1808 به آنها پرداخته شده است را می توان دسته های زیر تقسیم بندی کرئ

  • کلایمر های پرتابل برقی ” Electrical Suspended Scaffoldings “
  • کلایمرهای پرتابل مکانیکی یا دستی ” Manual Suspended Scaffoldings “
  • کلایمرهای مونوریل
  • کلایمرهای ماشین روف

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با استاندارد های مهم ساخت دستگاه های کلایمر آشنا شوید.

1- استاندارد کلایمر پرتابل برقی

کلایمر پرتابل برقی  یا  همان  Electrical Suspended Scaffoldings به وسیله ای گفته میشود که برای مدت زمان موقت در ساختمان نصب میشود یا به عبارت دیگر تنها زمانی که نیاز به استفاده از این دستگاه باشد آن را در ساختمان نصب میکنند و زمانی که عملیات هایی که برای انجام آنها نیاز به دستگاه کلایمر است به پایان رسید آنها را از مجموعه خارح میکنند.

مهمترین قسمت های سازنده دستگاه به شرح زیر هستند:

 

1-1-وینچ های کشنده ” Hoist”  این قسمت را میتوان مهمترین جز در کلایمرها دانست به این دلیل که این بخش وظیفه تامین نیروی لازم برای بالابردن دستگاه را به عهده دارد.

2-1-کابین دستگاه یا همان بخشی که کاربران برروی آن قرار میگیرند. افرادی که از این دستگاه استفاده میکنند لارن است که در این بخش از دستگاه قرار بگیرند تا بتوانند با استفاد هاز تابلو کنترلی دستگاه آن را کنترل نمایند.

3-1-سازه های مهارکننده” Suspending Mechanism “ این بخش از  سازه های فلزی ساخته شده است که وظیفه تحمل وزن وارده بر دستگاه را برعهده دارند.

1-4-بخش های ایمنی کلایمرهای پرتابل برقی،  کلایمراز بخش های ایمنی مختلفی ساخته شده است که در زمان هایی که دستگاه در شرایط اضطراری قرار دارد، ایمنی آن را تضمین میکند. شرایط اضطراری مختلف در این دستگاه به سقوط دستگاه بر اثر پارگی دستگاه و یا قفل شدن دستگاه در ارتفاع بلند گفته میشود.

5-1- تابلو برق یا همان جعبه کنترلی دستگاه ؛ وظیفه کنترل قسمت های مختلف دستگاه را برعهده دارد.

6-1- سیم بکسل های اصلی و ایمنی؛ استاندارد های تمامی این بخش ها در استاندارد EN 1808 تشریح شده است.

 

2-کلایمر پرتابل مکانیکی یا دستی  Manual Suspended Scaffold

برای انتقال این دستگاه و بالابردن آن از نیروی دست و یا پدال زدن توسط کاربران استفاده میشود.برخلاف دستگاه برقی در تولید این دستگاه از وینچ های دستی استفاده شده است. برای جلوگیری از شرایط اضطراری در این دستگاه از  سیستم های ایمنی متعددی استفاده شده است. هنگام استفاده از این دستگاه نیازی به بکارگیری جریان برق نیست و از نیروی مکانیکی برای حرکت استفاده میکند. این دستگاه در مقابل دستگاه های برقی از وزن کمتری برخوردار است. سیستم کلایمر دستی هم مانند کلایمر برقی از استاندارد EN 1808 پیروی میکند. کلایمر پرتابل دستی هم از بخش هایی مثل وینچ های کشنده، کابین و تابلو کنترلی تشکیل شده است.

به این دلیل که در هنگام استفاده از کلایمر  دستی نیاز به نیروی مکانیکی دست کاربر است، سعی شده که از وزن کلی آن کاسته شود. در این نوع کلایمر وینچ های کشنده تمامی بخش های ایمنی را شامل میشوند. اما در کلایمر برقی برای هر قسمت ایمنی مجزایی در نظر گرفته شده است.

تفاوت بین کلایمر پرتابل برقی و کلایمر پرتابل دستی

1- در کلایمر برقی وینچ های کشنده حجم و وزن بیشتری دارند و برای تامین نیروی آنهابه یک موتور گیربکس با انرژی  1.5 کیلوات و تبدیل 1/15نیاز است. این در حالی است که برای تامین نیروی ورودی دستگاه مکانیکی ، گشتاور های کمتری لازم است و ابعاد کوچکتری هم دارد.

2- بر خلاف کلایمرهای پرتابل برقی که تابلو برق دارند، سیستم های کلایمر دستی این بخش را ندارند.

3-  بین سیم های کلایمر دستی و برقی هم تفاوت های زیادی از نظر ساختاری وجود دارد.

4- سازه هایی که وظیفه نگه داشتن دستگاه و سبد و کابین کلایمرهای پرتابل برقی را روی پست بام برعهده دارند، از ساختار متفاوتی در مقایسه با انواع دستی برخوردارند، به این دلیل که در ساخت کلایمر پرتابل دستی سعی می شود تا نیروی لازم برای جا به جایی توسط کاربر کاهش پیدا کند. و از حالت های بهینه تری برای ساخت کلایمر  استفاده شده است و نسبت به کلایمر پرتابل برقی ساده تر است.

 

نتیجه گیری: در انتخاب دستگاه به این موارد توجه کنید

1- به این دلیل که هنگام استفاده از کلایمر (بالابرنما) جان کاربران به طور به طور مستقیم به امنیت دستگاه بستگی دارد. پس عملکرد درست و امنیت بالای آن از اهمیت زیادی دارد.  به همین جهت توصیه ما به شما این است که در زمان خرید چه اجاره به استاندارد های به کار رفته در آنها توجه نمایید.

2- همانگونه که در توضیح کلایمر پرتابل (بالابرنما)توضیح داده شد،  طراحی و ساخت کلایمر برقی به گونه ای است که باید با برق کارکند و کلایمر دستی با نیروی مکانیکی تولید شده توسط دست. به همین دلیل زمانی که قصد استفاده از کلایمر برقی دارید به هیچ وجه نیروی واره به آن و موتورهای آن را دستکاری نکنید.

3- به هیچ عنوان سعی نکنید که با اضافه کردن موتور و تایلو کنترلی به دستگاه دستی آن را به دستگاه برقی تبدیل کنید.

به همین دلیل تاکید میکنیم کلایمرهای دستی بسیار ساده تر ساخته شده اند و به دلیل اینکه وزن آنها کاهش پیدا کند از عوامل ایمنی کمتری در ساخت آنها استفاده شده است، و در صورت اضافه کردن موتور و تبدیل شدن به دستگاه های برفی نمیتوانند نیروی وارده را تحمل کنند و در صورتی که در شریط اضطرای قرار بگیرند، عواقب جبران ناپذیری را برای سلامت جانی کاربران به همراه خواهند داشت.

0/5 (0 Reviews)